متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :عمران

گرایش :سازه

عنوان : بررسي آزمايشگاهي خواص مكانيكي بتن خود تراكم حاوی ضايعات لاستيك تحت درجه حرارت های بالا

موسسه آموزش عالی

غیر دولتی – غیر انتفاعی پویندگان دانش

 

پایان نامه جهت اخذ کارشناسی ارشد

عمران –گرایش سازه

عنوان پایان نامه:

بررسي آزمايشگاهي خواص مكانيكي بتن خود تراكم حاوی ضايعات لاستيك تحت درجه حرارت های بالا

استادان راهنما:

آقای دکتر مدندوست آقای دکتر موسوی

 

اسفند 1393

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

بتن خودتراکم به دليل خواص روانی وکارايی بسيار مطلوب، مورد توجه بسياری از محققين قرارگرفته است. هدف از این پایان نامه تأثير استفاده از خرده لاستيک بر خواص تازه و سخت شده بتن خودتراکم         می باشد. خواص سخت شده بتن خودتراکم در دوحالت بدون حرارت و نمونه های حرارت ديده تحت درجه حرارت های مختلف 300 ، 600 و 900 درجه سانتی گراد بررسی شده است. حرارت دهی نمونه های بتنی با آهنگ يک درجه سانتی گراد در دقيقه انجام شد. به منظور بررسی فاکتورهای تأثيرگذار بر خواص سخت شده بتن خودتراکم در نمونه های بتنی درحرارت‌های بالا،  علاوه بر استفاده از مقادير مختلف خرده لاستيک  دو نسبت آب به مواد سيمانی (34/0 و 39/0) و دو اندازه برای بزرگترين بعد سنگدانه ها                          ( 5/12 و 5/19 ميلی متر ) مورد استفاده قرار گرفت و تأثير هر کدام از آن ها در حالت تازه  توسط آزمايش های جريان اسلامپ ، قيف V و جعبه L شکل بررسی شد. سپس به منظور ارزیابی نمونه های بتنی حاوی خرده لاستیک در سن 90 روزه آزمايش های مقاومت فشاری – آزمایش اولتراسونیک – جذب آب وکاهش وزن به روی آنها انجام شد.

نتايج حاکی از آن است که استفاده از خرده لاستيک سبب کاهش خواص روانی بتن خودتراکم          می گردد ، به نحوی که استفاده از 9 درصد خرده لاستيک در مخلوط های با بزرگترين اندازه سنگدانه 5/12  ميلی متر سبب کاهش جريان اسلامپ تا 3 درصد شد. همچنین افزايش نسبت آب به سيمان نيز تاثير قابل توجهی بر کاهش لزجت مخلوط بتن خودتراکم در پی داشت به طوری که بيشترين تغييرات لزجت در مخلوط های با بزرگترين بعد سنگدانه ۱۹/۵ ميلی متر و نسبت آب به مواد پودری 39/0 با افزايش 3/13 درصدی همراه بود. از طرفی با افزايش درجه حرارت مقاومت فشاری نمونه های بتنی کاهش يافت . به نحوی که کاهش مقاومت فشاری مخلوط حاوی 9 درصد خرده لاستيک تحت دمای 900 درجه سانتی گراد نسبت به مخلوط فاقد لاستيک در همان دما 7/15 درصد می باشد. اين کاهش برای نمونه های حاوی خرده لاستيک تا 9 درصد می باشد. کاهش سرعت امواج اولتراسونیک نیز تحت دماهای 300 و 600 و 900 درجه سانتی گراد برای مخلوط های با نسبت آب به مواد پودری 39/0 نسبت به مخلوط حرارت نديده ، در مقايسه با مخلوط های مشابه اما با نسبت آب به مواد پودری 34/0 به ترتيب 3/1 ، 5/0 و 3/0 درصد بيشتر شد و همچنین جذب آب نمونه های بتنی رشد قابل توجه نشان داد.

 

کلمات کلیدی:

 بتن خودتراکم، درجه حرارت بالا، خرده لاستيک، خواص تازه، خواص سخت شده

 

 

 

 

 

 

مقدمه

بتن يكي از پرمصرف‌ترين مصالح شناخته شده در مهندسي عمران است كه روز به روز بر استفاده از آن افزوده مي‌شود. در اين ميان از يك سو، با پيشرفت علم و تكنولوژي و پيدايش سيستم‌هاي پيچيده‌تر ساختماني و از سوي ديگر با روند رو به گسترش ساخت و ساز‌هاي عمراني در سطح كلان، نياز به بكارگيري مصالح ساختماني جديدتر با كارآيي بيشتر، بسيار محسوس مي‌باشد. از آنجائيكه طراحي سازه‌هاي بتن مسلح روز به روز پيشرفته‌تر مي‌گردد، شكل طراحي شدة مقاطع و اعضاء سازه‌ايي نيز پيچيده‌تر گرديده و ديگر تراكم آرماتورگذاري در چنين مقاطعي امري غيرعادي جلوه نمي‌كند. بعلاوه نبود يا كمبود كارگران ماهر و مجرب در محل احداث سازه از سويي ديگر، از ديگر مشكلاتي بوده كه مهندسان عمران همواره با آن دست به گريبان بوده‌اند.

استفاده از بتن خود تراكم راه‌حل مناسبي براي رفع مشكلات احتمالي ذكر شده است. بتن خود تراكم، تكنولوژي تازه‌اي از بتن است كه در آن، بتن مي‌تواند به شكلهاي مختلف با آرماتوربندي حجيم در قالب ريخته شود، بدون اينكه نياز به هرگونه ويبره‌اي باشد. از خصوصيات جالب آن اين است كه تحت اثر وزن،خودراتحكيم نموده و هم زمان يكنواختي خود را نيزحفظ مي كند

بتن خود تراکم[1] اولين بار برای دستيابی به بتن با ساختار پايدار در سال 1988 مطرح گردید و مطالعات اوليه پيرامون کارایی بتن خود تراکم، توسط اکامورا اگاوا (1989) و اکامورا (1993) در دانشگاه توکیو انجام گرفت [1-2-3]. طبق نظریه‌ای، بتن خود تراکم بتنی است که دارای سیالیتی باشد که تراکم آن بدون نياز به انرژی خارجی انجام شود و به علاوه، در حین و پس از اتمام بتن‌ریزی بصورت یکپارچه باقی بماند و به راحتی در خلال آرماتورهای متراکم حرکت کند [4]. اجرای سريع‌تر ساختمانها، کاهش نیروی انسانی به دلیل خود تراکمی بودن SCC، بهبود دوام به دليل کاهش نفوذپذيری، آزادی عمل بيشتر در طراحی مقاطع از مزايای استفاده از بتن SCC می‌باشد.

 

 

اولين کاربرد عملی بتن خود تراکم درساخت يک ساختمان در سال1990 در ژاپن بوده و پس از آن ،

درسال 1991 از اين بتن جهت ساخت برجهاي پل معلق کابلی شينکيبا اوهاشی استفاده به عمل آمد که درنوع خود بی نظير بود [5].

در 20 سال اخير، تمرکز زيادی بر روی قابليت استفاده از انواع زباله های شهری در صنايع مواد ساختمانی رواج داده شده است و تحقيقات بسياری در اين زمينه صورت گرفته است. که در بسياری از موارد اضافه نمودن مواد بازيافتی علاوه بر فوايدی که برای حفظ محيط زيست به همراه دارد موجب تاثيرات خوبی بر روی خواص محصولات نهايی شده است.

یکی از مواد بازيافتی جديد که در صنعت بتن از آن استفاده می شود لاستيک می باشد. به منظور حل بحران مصرف مقادير زياد مواد لاستيکی بازيافت شده، استفاده مجدد از آنها در صنعت بتن يک راه حل امکان پذير در استعمال اين مواد می باشد. پلاستيک های بازيافتی می توانند به عنوان سنگدانه در بتن استفاده شوند. با اين وجود، تاکيد اين موضوع مهم است که استفاده مجدد از مواد بازيافتی به علت هزينه بالای حمل و نقل و تاثير قيمت کل تمام شده محصولات، هنوز صرفه اقتصادی ندارد. علاوه بر اين، مهم است که از هزینه های ديگر نيز غفلت نشود، که مستقيما به نوع بازيافت به ويژه، لزوم به جمع آوری گازهای متصاعد شده در اثر سوزاندن مواد و حضور عنصرهای سمی و ناپاک، مرتبط می باشد.

 

هدف از انجام پژوهش

در عصر حاضر وجود مواد زايد حاصل از فرايندهاي مختلف فيزيكي وشيميايي يكي از معضلات مهم كشورهاي صنعتي و در حال توسعه مي باشد به طوري كه تحقيقات وسيعي براي روشهاي بازيافت يا دفع آنها به منظور به حداقل رساندن آسيبهاي وارده به محيط زيست در حال انجام مي باشد . در اين راستا محققان ساختمان نيز همانند ساير صنايع توليدي و بازيافتي، در جهت استحصال مواد و مصالح زايد به پيشرفتهايي نايل شده اند كه از آن جمله ميتوان استفاده از لاستيكهاي مستعمل در بتن را نام برد.

محققان زيادی استفاده از لاستيک های فرسوده در اندازه های مختلف را مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند. لاستيک های فرسوده را می توان به صورت خرد شده یا به صورت پودر در بتن بکار برد.

در سالهای اخیر یکی از مهمترین تحقیقاتی که بر روی خواص سخت شده بتن ها آغاز شده، بررسی خواص بتن های سخت شده تحت درجه حرارت بالا می باشد. به طور کلی میتوان گفت که مقاومت بتن مخصوصا در فشار اساسا بستگی به کيفيت خمیر و دانه ها، سختی و چگالی دانه ها دارد. جایگزینی دانه های چگال و سخت با دانه های نرم تر لاستیک با چگالی کمتر به عنوان متمرکز کننده تنش عمل خواهد کرد و باعث ایجاد میکرو ترک در بتن می شود. بنابراین استفاده از اینگونه مواد به صورت پودر تا جایی که مشکلاتی در چسبندگی خمیر و مقاومت ایجاد نکند ، مناسب می باشد. به نظر می رسد وجود فضاهای خالی و ضرایب انبساط حرارتی اجزای تشکیل دهنده بتن از جمله مهمترین پارامترهای موثر برخواص سخت شده بتن پس از قرارگیری در حرارت های بالا می باشد. در این بررسی تاثیر نسبت آب به سیمان و اندازه بزرگترین بعد سنگدانه و همچنين استفاده از پودر لاستيک ضايعاتی بر خواص بتن خود تراکم تحت     حرارت های بالا مورد بررسی قرار گرفته و رفتار اين نوع بتن در قياس با بتن خود تراکم معمولی مورد تحليل قرار خواهد گرفت تا میزان درصد بهینه خرده لاستیک جایگزینی به جای پودر سنگ در بتن خود تراکم حاصل گردد.

 

فرضیات مسئله

در حرارت های بالا ، تخلخل ناشي از ذوب خرده لاستيك باعث تشديد حفرات مي شود.

فعاليت معنادار در ماتريس خمير سيمان در حرارت بالا در نظر گرفته نمي شود.

آهنگ افزايش و کاهش درجه حرارت بتن ها ، يکنواخت ويکسان در نظر گرفته می شود.

جنس مصالح مورد استفاده در مخلوط های مختلف ، ثابت در نظر گرفته می شود.

توزيع پودر لاستيک در بتن ، يکنواخت در نظر گرفته می شود.

[1]-Self Compacting Concrete(SCC)

تعداد صفحه : 124

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 

 

برچسب ها :