متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : علوم اجتماعی

گرایش :مردم­ شناسی

عنوان : مطالعه مردم­شناختی کاربرد داروهای گیاهی در درمان

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده روانشناسی وعلوم اجتماعی ،گروه مردم­شناسي

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ( M.A)

گرایش: مردم­ شناسی

عنوان: مطالعه مردم­شناختی کاربرد داروهای گیاهی در درمان

مردم کرد کرمانج

استاد راهنما:

دکتر محمد عارف

استاد مشاور:

دکتر امیرمسعود امیرمظاهری

پاییز 1393

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

چكيده

فصل اول:کلیات تحقیق

1-1 مقدمه 3

1-2  بیان موضوع. 5

1-3 اهداف پژوهش… 6

1-4 پرسشهای پژوهش… 7

1-5 روش پژوهش… 7

1-6 قلمروپژوهش… 8

1-7 تعریف مفاهیم. 11

فصل دوم:ادبیات پژوهش

بخش اول. 19

2-1)  پیشینه پژوهش… 19

2-2) طب و طبابت در ایران باستان. 20

2-3)  طب در اسلام 28

2-4)  اصول طب و بهداشت در دین اسلام و روایت معصومین. 30

2-5) طب درجهان. 31

بخش دوم:مبانی نظری پژوهش… 35

2-6) نظریه کارکردگرایی. 35

2-7) کارکردگرایی ساختاری. 36

2-8) نظریه تکاملگرایی. 37

2-9) محیط شناسی فرهنگی. 38

2-10) کنش متقابل نمادین. 39

فصل سوم:روش پژوهش

3-1)  روش پژوهش… 42

3-2)  ابزار پژوهش… 43

فصل چهارم:داده ها

4-1)  گیاه درمانی. 45

4-2)  تاریخچه گیاهان دارویی. 45

4-3)  زمان جمعآوری اندامهای گیاهان دارویی. 48

4-4) گیاهان دارویی مورد استفاده در منطقه؛ 49

فصل پنجم:استنتاج

نتیجه گیری. 115

منابع و مآخذ. 123

چكيده

از آغازين زمان تمدن، مردم با گياهان پيرامونشان ارتباط داشته­اند. اعتقاد به قدرت شفادهي گياهان شايد خيلي پيش­تر از اين­که آن­ها به ثبت برسند در ميان مردمان وجود داشته­است. گياهان علاوه بر اين­که در زندگي و حيات مادي انسان­ها نقش داشته­اند، در شکل­گيري ساختار اسطوره­ها، باورها و اعتقادات نيز دخيل بوده­اند.

وابستگي انسان به طبيعت به منظور تامين نيازهاي اساسي مادي خود همچون خوراک، پوشاک و مسکن، بيش از همه با گياه ارتباط مي­يابد، تعريف جامعه انساني بدون توجه به وابستگي آن به قلمرو گياهي معنا ندارد.

بررسي چگونگي اين ارتباط تنگاتنگ ميان انسان و گياه در قالب علم قوم­گياه­شناسي انجام مي­گيرد.           قوم­گياه­شناسي Ethnobotany علمي است ميان­رشته­اي و از ديدگاه مردم­شناسي، به مطالعه روابط بسيار   پيچيده­اي که بين انسان و گياه وجود داشته و دارد مي­پردازد و رشته­اي است فراگير، زيرا هيچ گروهي از مردم را نمي­توان يافت که زندگي ايشان به گياهان وابسته نباشد، از گياهان بهره­برداري نکنند و بر نام­گذاري و طبقه­بندي گياهان در بوم­گاهشان نپرداخته باشند.

ایران به­دلیل سابقه تاریخی طولانی و نیز اقوام، نژاد، زبان و اقلیم­های متفاوت، کشوری سرشار از تجارب و آرا و عقاید طبی شفاهی است. مردم کرد کرمانج که این پژوهش با هدف بررسي مردم­شناختي كاربرد گياهان دارويي در درمان، میان آنان و با تکیه بر روش پژوهش میدانی تنظیم شده­است نیز، از این تجارب طبی و  روش­های درمانی استفاده مي­کنند. به همین سبب و با توجه به این امر که حفظ تجربیات مردم و جمع­آوری و مکتوب نمودن آن موجب احیاء این علم در كنار پیشرفت­های طب مدرن می­گردد، کابردهای مردمی گیاهان و دانش بومی آنان با مطالبی که در کتب قدیمی و مرجع ثبت شده و نیز کاربردهای درمانی نوین مقایسه شده و این نتیجه حاصل آمده که بسیاری از گیاهانی مورد استفاده در میان این مردم در پزشکی نوین نیز از جایگاه درمانی برخوردار هستند. همچنین بسیاری از روش­های درمان مردمی مورد تایید می­باشند.

 

واژه­های کلیدی؛ قوم­گیاه­شناسی، درمان، طب سنتی، کرد کرمانج، ایران

 

فصل اول

کلیات تحقیق

 

1-1 مقدمه

مردم­شناسي علم مطالعه پديده­هاي اجتماعي در زمينه فرهنگي آن­ها، با وجود عمر نسبتا کوتاه خود در مقايسه با ديگر علوم توانسته زواياي متنوعي از فرهنگ­ها را به­تصوير و قلم بکشد و براي استفاده گسترده در زمان حال و آينده آرشيو سازد. در اين­ميان از جمله موضوعاتي که جاي پرداختن بسيار دارد، طب سنتي است. «به تعبيري عام، طب سنتي طب عادي مردم کوچه و بازار يا طب توده است».(نفيسي،35:1362)

«به تعبيري عميق­تر طب سنتي مجموعه­اي از دانستني­هاي علمي، تجربي و باورهاي عاميانه در باب علت بيماري­ها، شناخت طبايع، شيوه­هاي معالجه، ابزار و داروهاي گياهي و غيرگياهي، اوراد و اذکار و … را شامل مي­شود و در نگاهي جهاني از زاويه­اي ديگر طب سنتي شامل اعمال، روش­ها، دانش و اعتقادات مربوط به سلامتي، ترکيب داروهاي گياهي، حيواني و معدني، درمان روحي، فنون و کارهاي­دستي که به­صورت منفرد و يا ترکيبي جهت معالجه، تشخيص و پيش­گيري از بيماري­ها و يا حفظ سلامتي مي­شود».(رجحان،5:1373)

به اين­ترتيب ما با دانشي گسترده سروکار داريم که دامنه آن به چند هزار سال دانش ثبت شده بشري مي­رسد. طب سنتي در نتيجه کارکرد فوري و ضروري خود در مرتفع ساختن نيازي اساسي همچون سلامت انسان به­وجود آمده و توسعه يافته­است. در جهان کارکردي بخش عمده­اي از دانش تجربي با هدف ايفاي وظايفي حياتي در ارتباط با زندگي انسان­ها رشد يافته­است.

انسان در تلاش براي زندگي بهتر سعي نموده ابتدا جسم و روح خويش را بهتر بشناسد و کمبودهاي آن را با اين تصور عميق و درست که هر دردي دوايي دارد و همه خلقت در خدمت انسان آفريده شده­اند، جبران نمايد. همين تلاش طب سنتي را پايه­ريزي نموده­است. حتي طب جديد نيز اساسا بر پايه و به­کمک طب سنتي پيش مي­رود.

گياهاني که کاربرد طبي دارند بخش عمده­اي از دانش طب سنتي را تشکيل مي­دهند. از گذشته دور علاوه­بر ارزش خوراکي، مصرف دارويي گياهان مد نظر انسان بوده، «زماني برخي گياهان بر پايه تعاليم و روش آييني خاصي که موبدان انجام مي­دادند، تقديس و تطهير مي­شدند و امروزه داروهاي گياهي سهم زيادي در     فراورده­هاي دارويي تجاري دارند. منکر اين حقيقت نمي­توان شد که در بعضي موارد براي بسیاری از بيماران با روش­ها و داروهاي طب جديد نتيجه شايان توجهي عايد نمي­شود، در حالي­که به­عکس با متد گياه­درماني و طب سنتي زودتر و بهتر شفاي آن­ها حاصل مي­گردد.

بيشترين کاربرد طب سنتی جهت توصيف فنون پزشکي است که به­صورت سنتي در جوامع مختلف استفاده مي­شود و پيش از عصر پزشکي نوين توسعه يافته­است. اين فنون شامل حوزه­هاي گسترده­اي همچون  گياه­پزشکي، طب يوناني، طب سوزني، طب سنتي چين و هومئوپاتي مي­شود. گرچه در حوزه طب جايگزين معالجه سنتي به­طور فزاينده­اي با مطالعه علمي ارتباط دارد، برخي بخش­ها به­عنوان خرافات صرف رد شده­اند، در حالي­که بخش­هاي ديگر براي تغيير رتبه در دانش پزشکي پذيرفته شده­اند.

توجه به اين امر در ساليان اخير از اهميت بيشتري برخوردار شده، علی­رغم این­که پزشکي جديد در سطحي گسترده تبليغ مي­شود، مردم در بسياري موارد به پزشکي سنتی رو آورده­اند و درمان­های سنتی و به­ویژه استفاده از گیاهان دارویی یا داروهایی با منشا گیاهی گسترش داشته­است، گرچه این امر اتفاق خوبی به­نظر می­رسد اما جای نگرانی این است که نسل حکيمان و پزشکان طب سنتي اصيل رو­به کاهش مي­رود و دانش و آگاهي سنتي نسبت به شيوه­هاي معالجه و پيشگيري در شهرهاي بزرگ از کاهش چشمگير برخوردار بوده­است. انسان­هايي که زماني از طبايع مختلف و ويژگي­هاي آن اطلاع داشتند، گياهان دارويي را مي­شناختند و شيوه­هاي تهيه آن­ها را مي­دانستند، با گسترش شهرنشيني و پيچيدگي زندگي صنعتي از آن موقعيت بيرون آمده­اند و هستند افرادی که دانش لازم را در این امور ندارند ولی به کار درمانگری می­پردازند.

«کاربرد بي­قاعده يا نامناسب طب و روش­هاي سنتي مي­تواند حاوي اثرات منفي يا خطرناک باشد و بايد مورد آزمايش و بررسي علمي قرار گيرد. «در حال حاضر 25% داروهاي جديد از گياهاني ساخته شده­اند که به­طور سنتي نيز مورد استفاده بوده­اند».(همان، 13)

به اين­صورت طب سنتي راه خود را در طب جديد باز نموده و کم­کم با نشان دادن کارآيي­ها و اثرات       بهبود­بخشي که به اثبات مي­رسد، جاي خود را بيشتر در ميان روش­هاي مطمئن و بي­خطر باز مي­کند.

با اين مقدمه کلي در این پژوهش به بررسي طب سنتي و درمان با گیاهان دارویی در منطقه به­عنوان مردماني اصيل ساکن اين مرز و بوم و وارث طب اصيل سنتي کشور می­پردازیم.

1-2  بیان موضوع

بیماری، جراحت و مرگ، همیشه بخشی از زندگی بوده، اما نه بخشی چندان مطلوب. از زمان­های قدیم بعضی از افراد بدون شک در پی از میان­برداشتن این مصائب یا پیشگیری از آنها بوده­اند.

بی­تردید انسان از وقتی خداوند بزرگ او را آفرید، در معرض بیماری قرارداشت و به­همین­جهت  در جستجوی اسرار درد و وسایل درمان برخاست به­طوری­که علم پزشکی را از جمله نخستین مسایلی قرارداد که بدان اهتمام ورزید.

«پزشکی کهن یا طب­سنتی ایران وتاریخ آن گهری  ناسفته و دری  نایافته  است. طب جدید که درحقیقت همانا ارائه تکمیل­شده­ی طب کهن است با پشتوانه شیوه­ها و منطق جدید در این سرزمین و سایر کشورها جای خود را باز کرده و همچون صخره­ای بر پیکر بی­توان­شده طب سنتی سرازیر شد و آن را هم درنوردید درصورتی­که به موازات طب جدید و خوبی و شفابخشی­های آن، طب سنتی نیز به حق می­توانست جایگاه خود را داشته باشد».(تاج بخش،180:1388)

از گذشته­های دور، طب­سنتی و استفاده از گیاهان دارویی با فرهنگ  مردم درآمیخته و جنبه­های  مختلفی از درمان را به خود اختصاص  داده­ و درحال حاضر میزان استفاده از این شیوه  گسترش بیشتری یافته­است.

بسیاری از نیازهای انسان درمحیط اطرافش  به طور طبیعی  یافت­می­شود. یکی از شرایط  لازم  برای  موفق  شدن در معالجه  بیماری­ها ومراقبت­های  اولیه  بهداشتی مصرف داروهای مناسب است. گیاهان از منابع عمومی داروها بوده و هستند.

از آنجایی­که کشور ما دارای تنوع اقلیمی گسترده­ای است، گیاهان دارویی نیز این ویژگی برخوردارند و هر قوم با توجه به منطقه زندگی خود از گیاهان ویژه­ای استفاده می­کنند، پژوهش حاضر درصدد است با شناخت  شیوه­های رایج درمان با بهره گرفتن از منابع طبیعی و شناخت طبیبان سنتی و چگونگی عملکرد آنان، به مطالعه و بررسی مردم­شناختی گیاهان دارویی و کاربرد آن در میان مردم کرمانج بپردازد.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                   صفحه

چكيده

فصل اول:کلیات تحقیق

1-1 مقدمه 3

1-2  بیان موضوع. 5

1-3 اهداف پژوهش… 6

1-4 پرسشهای پژوهش… 7

1-5 روش پژوهش… 7

1-6 قلمروپژوهش… 8

1-7 تعریف مفاهیم. 11

فصل دوم:ادبیات پژوهش

بخش اول. 19

2-1)  پیشینه پژوهش… 19

2-2) طب و طبابت در ایران باستان. 20

2-3)  طب در اسلام 28

2-4)  اصول طب و بهداشت در دین اسلام و روایت معصومین. 30

2-5) طب درجهان. 31

بخش دوم:مبانی نظری پژوهش… 35

2-6) نظریه کارکردگرایی. 35

2-7) کارکردگرایی ساختاری. 36

2-8) نظریه تکاملگرایی. 37

2-9) محیط شناسی فرهنگی. 38

2-10) کنش متقابل نمادین. 39

فصل سوم:روش پژوهش

3-1)  روش پژوهش… 42

3-2)  ابزار پژوهش… 43

فصل چهارم:داده ها

4-1)  گیاه درمانی. 45

4-2)  تاریخچه گیاهان دارویی. 45

4-3)  زمان جمعآوری اندامهای گیاهان دارویی. 48

4-4) گیاهان دارویی مورد استفاده در منطقه؛ 49

فصل پنجم:استنتاج

نتیجه گیری. 115

منابع و مآخذ. 123

 

 

 


چكيده

از آغازين زمان تمدن، مردم با گياهان پيرامونشان ارتباط داشته­اند. اعتقاد به قدرت شفادهي گياهان شايد خيلي پيش­تر از اين­که آن­ها به ثبت برسند در ميان مردمان وجود داشته­است. گياهان علاوه بر اين­که در زندگي و حيات مادي انسان­ها نقش داشته­اند، در شکل­گيري ساختار اسطوره­ها، باورها و اعتقادات نيز دخيل بوده­اند.

وابستگي انسان به طبيعت به منظور تامين نيازهاي اساسي مادي خود همچون خوراک، پوشاک و مسکن، بيش از همه با گياه ارتباط مي­يابد، تعريف جامعه انساني بدون توجه به وابستگي آن به قلمرو گياهي معنا ندارد.

بررسي چگونگي اين ارتباط تنگاتنگ ميان انسان و گياه در قالب علم قوم­گياه­شناسي انجام مي­گيرد.           قوم­گياه­شناسي Ethnobotany علمي است ميان­رشته­اي و از ديدگاه مردم­شناسي، به مطالعه روابط بسيار   پيچيده­اي که بين انسان و گياه وجود داشته و دارد مي­پردازد و رشته­اي است فراگير، زيرا هيچ گروهي از مردم را نمي­توان يافت که زندگي ايشان به گياهان وابسته نباشد، از گياهان بهره­برداري نکنند و بر نام­گذاري و طبقه­بندي گياهان در بوم­گاهشان نپرداخته باشند.

ایران به­دلیل سابقه تاریخی طولانی و نیز اقوام، نژاد، زبان و اقلیم­های متفاوت، کشوری سرشار از تجارب و آرا و عقاید طبی شفاهی است. مردم کرد کرمانج که این پژوهش با هدف بررسي مردم­شناختي كاربرد گياهان دارويي در درمان، میان آنان و با تکیه بر روش پژوهش میدانی تنظیم شده­است نیز، از این تجارب طبی و  روش­های درمانی استفاده مي­کنند. به همین سبب و با توجه به این امر که حفظ تجربیات مردم و جمع­آوری و مکتوب نمودن آن موجب احیاء این علم در كنار پیشرفت­های طب مدرن می­گردد، کابردهای مردمی گیاهان و دانش بومی آنان با مطالبی که در کتب قدیمی و مرجع ثبت شده و نیز کاربردهای درمانی نوین مقایسه شده و این نتیجه حاصل آمده که بسیاری از گیاهانی مورد استفاده در میان این مردم در پزشکی نوین نیز از جایگاه درمانی برخوردار هستند. همچنین بسیاری از روش­های درمان مردمی مورد تایید می­باشند.

 

واژه­های کلیدی؛ قوم­گیاه­شناسی، درمان، طب سنتی، کرد کرمانج، ایران

 

فصل اول

کلیات تحقیق

 

1-1 مقدمه

مردم­شناسي علم مطالعه پديده­هاي اجتماعي در زمينه فرهنگي آن­ها، با وجود عمر نسبتا کوتاه خود در مقايسه با ديگر علوم توانسته زواياي متنوعي از فرهنگ­ها را به­تصوير و قلم بکشد و براي استفاده گسترده در زمان حال و آينده آرشيو سازد. در اين­ميان از جمله موضوعاتي که جاي پرداختن بسيار دارد، طب سنتي است. «به تعبيري عام، طب سنتي طب عادي مردم کوچه و بازار يا طب توده است».(نفيسي،35:1362)

«به تعبيري عميق­تر طب سنتي مجموعه­اي از دانستني­هاي علمي، تجربي و باورهاي عاميانه در باب علت بيماري­ها، شناخت طبايع، شيوه­هاي معالجه، ابزار و داروهاي گياهي و غيرگياهي، اوراد و اذکار و … را شامل مي­شود و در نگاهي جهاني از زاويه­اي ديگر طب سنتي شامل اعمال، روش­ها، دانش و اعتقادات مربوط به سلامتي، ترکيب داروهاي گياهي، حيواني و معدني، درمان روحي، فنون و کارهاي­دستي که به­صورت منفرد و يا ترکيبي جهت معالجه، تشخيص و پيش­گيري از بيماري­ها و يا حفظ سلامتي مي­شود».(رجحان،5:1373)

به اين­ترتيب ما با دانشي گسترده سروکار داريم که دامنه آن به چند هزار سال دانش ثبت شده بشري مي­رسد. طب سنتي در نتيجه کارکرد فوري و ضروري خود در مرتفع ساختن نيازي اساسي همچون سلامت انسان به­وجود آمده و توسعه يافته­است. در جهان کارکردي بخش عمده­اي از دانش تجربي با هدف ايفاي وظايفي حياتي در ارتباط با زندگي انسان­ها رشد يافته­است.

انسان در تلاش براي زندگي بهتر سعي نموده ابتدا جسم و روح خويش را بهتر بشناسد و کمبودهاي آن را با اين تصور عميق و درست که هر دردي دوايي دارد و همه خلقت در خدمت انسان آفريده شده­اند، جبران نمايد. همين تلاش طب سنتي را پايه­ريزي نموده­است. حتي طب جديد نيز اساسا بر پايه و به­کمک طب سنتي پيش مي­رود.

گياهاني که کاربرد طبي دارند بخش عمده­اي از دانش طب سنتي را تشکيل مي­دهند. از گذشته دور علاوه­بر ارزش خوراکي، مصرف دارويي گياهان مد نظر انسان بوده، «زماني برخي گياهان بر پايه تعاليم و روش آييني خاصي که موبدان انجام مي­دادند، تقديس و تطهير مي­شدند و امروزه داروهاي گياهي سهم زيادي در     فراورده­هاي دارويي تجاري دارند. منکر اين حقيقت نمي­توان شد که در بعضي موارد براي بسیاری از بيماران با روش­ها و داروهاي طب جديد نتيجه شايان توجهي عايد نمي­شود، در حالي­که به­عکس با متد گياه­درماني و طب سنتي زودتر و بهتر شفاي آن­ها حاصل مي­گردد.

بيشترين کاربرد طب سنتی جهت توصيف فنون پزشکي است که به­صورت سنتي در جوامع مختلف استفاده مي­شود و پيش از عصر پزشکي نوين توسعه يافته­است. اين فنون شامل حوزه­هاي گسترده­اي همچون  گياه­پزشکي، طب يوناني، طب سوزني، طب سنتي چين و هومئوپاتي مي­شود. گرچه در حوزه طب جايگزين معالجه سنتي به­طور فزاينده­اي با مطالعه علمي ارتباط دارد، برخي بخش­ها به­عنوان خرافات صرف رد شده­اند، در حالي­که بخش­هاي ديگر براي تغيير رتبه در دانش پزشکي پذيرفته شده­اند.

توجه به اين امر در ساليان اخير از اهميت بيشتري برخوردار شده، علی­رغم این­که پزشکي جديد در سطحي گسترده تبليغ مي­شود، مردم در بسياري موارد به پزشکي سنتی رو آورده­اند و درمان­های سنتی و به­ویژه استفاده از گیاهان دارویی یا داروهایی با منشا گیاهی گسترش داشته­است، گرچه این امر اتفاق خوبی به­نظر می­رسد اما جای نگرانی این است که نسل حکيمان و پزشکان طب سنتي اصيل رو­به کاهش مي­رود و دانش و آگاهي سنتي نسبت به شيوه­هاي معالجه و پيشگيري در شهرهاي بزرگ از کاهش چشمگير برخوردار بوده­است. انسان­هايي که زماني از طبايع مختلف و ويژگي­هاي آن اطلاع داشتند، گياهان دارويي را مي­شناختند و شيوه­هاي تهيه آن­ها را مي­دانستند، با گسترش شهرنشيني و پيچيدگي زندگي صنعتي از آن موقعيت بيرون آمده­اند و هستند افرادی که دانش لازم را در این امور ندارند ولی به کار درمانگری می­پردازند.

«کاربرد بي­قاعده يا نامناسب طب و روش­هاي سنتي مي­تواند حاوي اثرات منفي يا خطرناک باشد و بايد مورد آزمايش و بررسي علمي قرار گيرد. «در حال حاضر 25% داروهاي جديد از گياهاني ساخته شده­اند که به­طور سنتي نيز مورد استفاده بوده­اند».(همان، 13)

به اين­صورت طب سنتي راه خود را در طب جديد باز نموده و کم­کم با نشان دادن کارآيي­ها و اثرات       بهبود­بخشي که به اثبات مي­رسد، جاي خود را بيشتر در ميان روش­هاي مطمئن و بي­خطر باز مي­کند.

با اين مقدمه کلي در این پژوهش به بررسي طب سنتي و درمان با گیاهان دارویی در منطقه به­عنوان مردماني اصيل ساکن اين مرز و بوم و وارث طب اصيل سنتي کشور می­پردازیم.

1-2  بیان موضوع

بیماری، جراحت و مرگ، همیشه بخشی از زندگی بوده، اما نه بخشی چندان مطلوب. از زمان­های قدیم بعضی از افراد بدون شک در پی از میان­برداشتن این مصائب یا پیشگیری از آنها بوده­اند.

بی­تردید انسان از وقتی خداوند بزرگ او را آفرید، در معرض بیماری قرارداشت و به­همین­جهت  در جستجوی اسرار درد و وسایل درمان برخاست به­طوری­که علم پزشکی را از جمله نخستین مسایلی قرارداد که بدان اهتمام ورزید.

«پزشکی کهن یا طب­سنتی ایران وتاریخ آن گهری  ناسفته و دری  نایافته  است. طب جدید که درحقیقت همانا ارائه تکمیل­شده­ی طب کهن است با پشتوانه شیوه­ها و منطق جدید در این سرزمین و سایر کشورها جای خود را باز کرده و همچون صخره­ای بر پیکر بی­توان­شده طب سنتی سرازیر شد و آن را هم درنوردید درصورتی­که به موازات طب جدید و خوبی و شفابخشی­های آن، طب سنتی نیز به حق می­توانست جایگاه خود را داشته باشد».(تاج بخش،180:1388)

از گذشته­های دور، طب­سنتی و استفاده از گیاهان دارویی با فرهنگ  مردم درآمیخته و جنبه­های  مختلفی از درمان را به خود اختصاص  داده­ و درحال حاضر میزان استفاده از این شیوه  گسترش بیشتری یافته­است.

بسیاری از نیازهای انسان درمحیط اطرافش  به طور طبیعی  یافت­می­شود. یکی از شرایط  لازم  برای  موفق  شدن در معالجه  بیماری­ها ومراقبت­های  اولیه  بهداشتی مصرف داروهای مناسب است. گیاهان از منابع عمومی داروها بوده و هستند.

از آنجایی­که کشور ما دارای تنوع اقلیمی گسترده­ای است، گیاهان دارویی نیز این ویژگی برخوردارند و هر قوم با توجه به منطقه زندگی خود از گیاهان ویژه­ای استفاده می­کنند، پژوهش حاضر درصدد است با شناخت  شیوه­های رایج درمان با بهره گرفتن از منابع طبیعی و شناخت طبیبان سنتی و چگونگی عملکرد آنان، به مطالعه و بررسی مردم­شناختی گیاهان دارویی و کاربرد آن در میان مردم کرمانج بپردازد.

تعداد صفحه :  138

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه : 

قیمت :14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

:        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***

جستجو در سایت : کلمه کلیدی خود را وارد نمایید :
 

 

برچسب ها :